Garść informacji:
- Będą to rekolekcje zamknięte - stacjonarne.
- Jeśli będę znała całkowity koszt, dodam tutaj informację.
- Ilość miejsc: 12.
- Zapisy WYŁĄCZNIE mailowo This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie/sms tel. 518603350.
- Będziemy pisać ikonę oblicza Matki Bożej.
- W programie codzienna Eucharystia, konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, pisanie ikony w klimacie ciszy, zwiedzanie wystawy "Klisze Pamięci" Mariana Kołodzieja ( https://www.labyrinths.pl/ ) , Msza Święta z poświęceniem ikon.

 

 
 

Podstawowy kurs ikonograficzny zaczynamy 16 listopada w ODK Zasole w Oświęcimiu. Nie mogę się już doczekać:). Grupa już jest, jednak jeśli ktoś byłby jeszcze zainteresowany kursem, zapraszam do kontaktu (priv, mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie - od poniedziałku do piątku 518603350). Jeśli utworzą się kolejne grupy, pomyślimy o następnych terminach:).

 

Jestem z wykształcenia artystką-plastykiem, a także historykiem sztuki. Malarstwo jest moją pasją. Poprzez sztukę pragnę pomnażać piękno i wiarę. Staram się, by moja praca była także apostolstwem. Z tego powodu zazwyczaj nie wykonuję obrazów i ikon "na stan", do wystawienia na sprzedaż. Ikony i obrazy maluję głównie na zamówienie, z konkretną intencją modlitewną. Czas oczekiwania bywa długi, ale myślę, że w tym świecie, gdzie wszystko ma się na "już", gdzie nic nie wymaga wysiłku - ma to swoistą wartość. Utrzymuję się wyłącznie z niniejszej pracy artystycznej. W 2017 roku oddałam życie Jezusowi - przyjęłam dar konsekracji dziewic.
Danuta Jęczmyk OV
Osoby zainteresowane zamówieniem ikony zapraszam do kontaktu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel. 518603350 (Rozmowa telefoniczna możliwa po wcześniejszym umówieniu się, gdyż zazwyczaj mam wyciszony telefon!)

 

Ikony pisane w technice tradycyjnej nie są to szablonowe lub klejone wydruki na deskach wiórowych - prawdziwa ikona zawsze wykonywana jest ręcznie z intencją - powstaje w kontemplacyjnych warunkach modlitwy - co ma niezwykle istotne znaczenie dla jej duchowej wartości.
Deska musi być zagruntowana naturalną zaprawą klejowo-kredową (powstałą z rozpuszczonego kleju np.: króliczego i kredy np.: bolońskiej, szampańskiej, pozłotniczej). Przed położeniem gruntu na deskę nakleja się płótno, również naturalnym klejem. Proces gruntowania trwa kilka dni. Temperę jajeczną do malowania uzyskuje się z medium (mieszanina żółtka, wina i/lub innych składników w odpowiednich proporcjach) oraz pigmentów, głównie pochodzenia naturalnego np.: mineralnego, roślinnego, ze sproszkowanych kości itp. Po namalowaniu obrazu najlepiej odczekać około 2-3 miesiące, a następnie zawerniksować ikonę (czyli zabezpieczyć tzw olifą). Do tego dochodzi też pozłotnictwo (jeśli jest złocenie na pulmencie, proces ten może trwać kilka dni - kilka etapów kładzenia pulmentu - dla zobrazowania żmudności i pracochłonności procesu. 1. Rysowanie i ręczne wygrawerowanie ornamentu na zagruntowanej desce. 2. Przygotowanie roztworu, sprawdzanie gęstości pędzlem. 3. Pierwsza warstwa - zwana "lesz" - pełniąca rolę warstwy pośredniej pomiędzy właściwym pulmentem a gruntem. 4. Kolejne warstwy - już pulmentu. 5. Szlifowanie pomiędzy warstwami. 6. Złocenie - po wyszlifowaniu i lekkim wypolerowaniu całości. 7. Po położeniu złota jeszcze ostatni etap - polerowanie agatem.). Deska jest zabezpieczana z tyłu bejcą oraz woskiem do drewna. Proces technologiczny jest więc dość długi. Zajmuję się tym sama - praca artystyczna oraz udzielanie lekcji to jedyne moje źródło utrzymania. Modlitwę, samotność i trud tej pracy ofiarowuję w konkretnych intencjach – osoby, dla której tworzę ikonę.