mgr Danuta Jęczmyk OV - Jestem z wykształcenia artystką-plastykiem, a także historykiem sztuki. Malarstwo jest moją pasją. Poprzez sztukę pragnę pomnażać piękno i wiarę. Oferuję obrazy w różnorodnej technice: tradycyjnej tempery jajecznej, tempery na bazie białka, a także współczesnej akrylowej. Ikony w technice tempery jajecznej, złocenie: złoto lub szlagmetal.
Staram się, by moja praca służbą, apostolstwem. Z tego powodu zazwyczaj nie wykonuję obrazów i ikon "na stan", do wystawienia na sprzedaż. Ikony i obrazy maluję głównie na zamówienie, z konkretną intencją modlitewną. Czas oczekiwania bywa długi, ale myślę, że w tym świecie, gdzie wszystko ma się na "już", gdzie nic nie wymaga wysiłku - taka praca ma swoistą wartość. Utrzymuję się wyłącznie z niniejszej pracy artystycznej i prowadzenia kursów ikonopisania, a także prywatnych lekcji malarstwa.

Polecam ręcznie malowane obrazy oraz ikony jako wyjątkowy prezent na różne okazje (Chrzest, I Komunia Św, imieniny, urodziny, ślub…). Zapewniam, że wszystkie dzieła  o charakterze religijnym wykonywane przeze mnie powstają w atmosferze skupienia i modlitwy. Polecam Panu Bogu wszystkie osoby, do których trafiają te tworzone od serca dewocjonalia.

W 2017 roku złożyłam na ręce Ks. Bp Piotra Gregera dozgonny ślub czystości i otrzymałam dar konsekracji dziewic, a tym samym wstąpiłam w stan Dziewic Konsekrowanych (OV, Ordo Virginum). Dziewictwo konsekrowane jest jedną z najstarszych form życia poświęconego Bogu w Kościele. Osoba będąca w tym stanie poprzez publiczny ślub czystości i modlitwę konsekracyjną biskupa zostaje zaślubiona Chrystusowi, Synowi Bożemu. Żyje samotnie w świecie (nie wstępuje do zakonu) i utrzymuje się wykonując normalną pracę zawodową (w moim przypadku niniejsza działalność artystyczno-rękodzielnicza). Znakiem konsekracji jest obrączka, w niektórych diecezjach także welon. Podstawa prawna Stanu Dziewic: KPK 604 § 1

Moje dane kontaktowe:

Pracownia Artystyczna "FIDES" Danuta Jęczmyk

Jawiszowice

tel. 518603350

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Facebook: facebook.com/FidesPracownia

Twitter: https://twitter.com/Fides_DanutaOV

Blog: https://danutaj.blogspot.com/

Małe portfolio: https://djeczmyk.carbonmade.com/

Strona główna:  www.pracowniafides.com.pl

Moje świadectwo życia:

https://bielsko.gosc.pl/doc/5615856.Tajemnica-OV

IKONA W TECHNICE TRADYCYJNEJ:

IKONY WYKONUJĘ GŁÓWNIE NA ZAMÓWIENIE – KAŻDA TWORZONA JEST OD POCZĄTKU DO KOŃCA RĘCZNIE Z INTENCJĄ MODLITEWNĄ ZA KONKRETNE OSOBY, DO KTÓRYCH MA TRAFIĆ.

Czas pracy nad ikoną to około 3-4 miesiące lub więcej, w zależności od skomplikowania motywu i wielkości, a także aktualnej ilości zleceń (wszystkim zajmuję się sama). Bywa, że nie przekłada się on na czas oczekiwania na ikonę, ponieważ czas oczekiwania zależy również od ilości zleceń, czasem może wynosić około roku.  Ikony pisane w technice tradycyjnej nie są to szablonowe lub klejone wydruki na deskach wiórowych - prawdziwa ikona zawsze wykonywana jest ręcznie z intencją - powstaje w kontemplacyjnych warunkach modlitwy - co ma niezwykle istotne znaczenie dla jej duchowej wartości.

Deska musi być zagruntowana naturalną zaprawą klejowo-kredową (powstałą z rozpuszczonego kleju np.: króliczego i kredy np.: bolońskiej, szampańskiej, pozłotniczej). Przed położeniem gruntu na deskę nakleja się płótno, również naturalnym klejem. Temperę jajeczną do malowania uzyskuje się z medium (mieszanina żółtka, wina i innych składników w odpowiednich proporcjach) oraz pigmentów, głównie pochodzenia naturalnego np.: mineralnego, ze sproszkowanych kości. Po namalowaniu obrazu należy odczekać około 2-3 miesiące, a następnie zawerniksować ikonę (czyli zabezpieczyć tzw olifą). Do tego dochodzi też pozłotnictwo. Proces technologiczny jest więc dość długi. Samotność i trud tej pracy ofiarowuję w konkretnych intencjach – osoby, dla której tworzę ikonę.

Ceny ikon zależą od: wymiarów (nie zawsze obraz mniejszy oznacza tańszy – czasem wymaga większego nakładu pracy niż większy), stopnia skomplikowania motywu, złocenia lub jego braku… Osobom zainteresowanym wysyłam ceny orientacyjne, w zależności od podanych wyżej kryteriów. Cenę ostateczną ustalam po otrzymaniu informacji o wielkości ikony, motywu jaki ma być namalowany i czy ma być złocenie.

Z racji bardzo dużej czasochłonności, misternej pracy w nią włożonej, oraz cen produktów (wraz z 23-karatowym złotem) - ceny ikony są znacznie wyższe od wydruków lub „ikon szablonowych” z jedynie domalowanymi jej częściami.

W technice tempery jajecznej na desce mogę namalować również obraz w stylu „zachodnim”. Tempera pozwala uzyskać doskonałe efekty malarskie, jakich nie daje żadna inna technika.

MINIATURA MALOWANA W TECHNICE TRADYCYJNEJ:

Miniatura to obraz dawniej zdobiący karty ręcznie pisanej księgi. Maluje się go z wykorzystaniem naturalnych pigmentów i medium na bazie białka. Złocenie złotem mineralnym lub płatowym 23 karaty. Wykonuję miniatury wg dowolnych wzorów lub samodzielnie skomponowane, na eleganckich kartkach akwarelowych 250 g/m2, format kartki A4, format samej miniatury malowanej na tej kartce  to zazwyczaj około 10x15 cm.

Wystawy:

2016 - Wystawa indywidualna w Ośrodku Kultury w Brzeszczach

2016 Wystawa indywidualna w galerii Banku Spółdzielczego w Wilamowicach 

2015 Wystawa indywidualna w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach

2013 Wystawa indywidualna w Oświęcimskim Centrum Kultury

2011 Wystawa indywidualna malarstwa „Obrazy Światła”, Pergamin Chill Out Music Bar w Krakowie

2011 Wystawa indywidualna prac malarskich i fotografii „Odbicia rzeczywistości. Mistyka światła”, Ośrodek Kultury w Brzeszczach

2009 Wystawa indywidualna prac malarskich „Podróż do świata Sacrum”, Ośrodek Kultury w Brzeszczach