mgr Danuta Jęczmyk OV

Jestem z wykształcenia artystką-plastykiem, a także historykiem sztuki. Malarstwo jest moją pasją. Poprzez sztukę pragnę pomnażać piękno i wiarę. Staram się, by moja praca była także apostolstwem. Z tego powodu zazwyczaj nie wykonuję obrazów i ikon "na stan", do wystawienia na sprzedaż. Ikony i obrazy maluję głównie na zamówienie, z konkretną intencją modlitewną, wykonuję je w tradycyjnej technice tempery jajecznej na desce, a złocę złotem płatkowym. Czas oczekiwania bywa długi, ale myślę, że w tym świecie, gdzie wszystko ma się na "już", gdzie nic nie wymaga wysiłku - ma to swoistą wartość. Utrzymuję się wyłącznie z niniejszej pracy artystycznej. W 2017 roku oddałam życie Jezusowi - przyjęłam dar konsekracji dziewic.
Danuta Jęczmyk OV
Osoby zainteresowane zamówieniem ikony zapraszam do kontaktu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel. 518603350 (Rozmowa telefoniczna możliwa po wcześniejszym umówieniu się, gdyż zazwyczaj mam wyciszony telefon!)

Moje dane kontaktowe:

Pracownia Artystyczna "FIDES" Danuta Jęczmyk

Jawiszowice

tel. 518603350

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Facebook: facebook.com/FidesPracownia

Twitter: https://twitter.com/Fides_DanutaOV

Blog: https://danutaj.blogspot.com/

Małe portfolio: https://djeczmyk.carbonmade.com/

Strona główna:  www.pracowniafides.com.pl

Moje świadectwo życia:

https://bielsko.gosc.pl/doc/5615856.Tajemnica-OV

IKONA W TECHNICE TRADYCYJNEJ:

IKONY WYKONUJĘ GŁÓWNIE NA ZAMÓWIENIE – KAŻDA TWORZONA JEST OD POCZĄTKU DO KOŃCA RĘCZNIE Z INTENCJĄ MODLITEWNĄ ZA KONKRETNE OSOBY, DO KTÓRYCH MA TRAFIĆ.

Czas pracy nad ikoną to około 3-4 miesiące lub więcej, w zależności od skomplikowania motywu i wielkości, a także aktualnej ilości zleceń (wszystkim zajmuję się sama). Bywa, że nie przekłada się on na czas oczekiwania na ikonę, ponieważ czas oczekiwania zależy również od ilości zleceń, czasem może wynosić około roku.  Ikony pisane w technice tradycyjnej nie są to szablonowe lub klejone wydruki na deskach wiórowych - prawdziwa ikona zawsze wykonywana jest ręcznie z intencją - powstaje w kontemplacyjnych warunkach modlitwy - co ma niezwykle istotne znaczenie dla jej duchowej wartości.

Deska musi być zagruntowana naturalną zaprawą klejowo-kredową (powstałą z rozpuszczonego kleju np.: króliczego i kredy np.: bolońskiej, szampańskiej, pozłotniczej). Przed położeniem gruntu na deskę nakleja się płótno, również naturalnym klejem. Temperę jajeczną do malowania uzyskuje się z medium (mieszanina żółtka, wina i innych składników w odpowiednich proporcjach) oraz pigmentów, głównie pochodzenia naturalnego np.: mineralnego, ze sproszkowanych kości. Po namalowaniu obrazu należy odczekać około 2-3 miesiące, a następnie zawerniksować ikonę (czyli zabezpieczyć tzw olifą). Do tego dochodzi też pozłotnictwo. Proces technologiczny jest więc dość długi. Samotność i trud tej pracy ofiarowuję w konkretnych intencjach – osoby, dla której tworzę ikonę.

Ceny ikon zależą od: wymiarów (nie zawsze obraz mniejszy oznacza tańszy – czasem wymaga większego nakładu pracy niż większy), stopnia skomplikowania motywu, złocenia lub jego braku… Osobom zainteresowanym wysyłam ceny orientacyjne, w zależności od podanych wyżej kryteriów. Cenę ostateczną ustalam po otrzymaniu informacji o wielkości ikony, motywu jaki ma być namalowany i czy ma być złocenie.

Z racji bardzo dużej czasochłonności, misternej pracy w nią włożonej, oraz cen produktów (wraz z 23-karatowym złotem) - ceny ikony są znacznie wyższe od wydruków lub „ikon szablonowych” z jedynie domalowanymi jej częściami.

W technice tempery jajecznej na desce mogę namalować również obraz w stylu „zachodnim”. Tempera pozwala uzyskać doskonałe efekty malarskie, jakich nie daje żadna inna technika.

 

Wystawy:

2016 - Wystawa indywidualna w Ośrodku Kultury w Brzeszczach

2016 Wystawa indywidualna w galerii Banku Spółdzielczego w Wilamowicach 

2015 Wystawa indywidualna w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach

2013 Wystawa indywidualna w Oświęcimskim Centrum Kultury

2011 Wystawa indywidualna malarstwa „Obrazy Światła”, Pergamin Chill Out Music Bar w Krakowie

2011 Wystawa indywidualna prac malarskich i fotografii „Odbicia rzeczywistości. Mistyka światła”, Ośrodek Kultury w Brzeszczach

2009 Wystawa indywidualna prac malarskich „Podróż do świata Sacrum”, Ośrodek Kultury w Brzeszczach